środa, 25 czerwca 2008

sari


taaak, temat rzeka. po pierwsze, sari jest najpiekniejszym kobiecym strojem jaki kiedykolwiek wymysliła ludzkość. najpiękniejszym i najprostszym. Z naprawdę nielicznymi wyjątkami każda kobieta wygląda w sari lepiej niżz w czym innym. A już na klawiaturę cisnęło mi się: po prostu cudnie! ale cóż. kiedyś ja głupia myślałam, że nie ma sensu najmniejszego przebierać się za kogoś, kim nie jestem, a nie jestem rdzenną mieszkanką Indii, Pakistanu, Nepalu, Sri Lanki czy też innego Bangladeszu. ale jak dostałam w prezencie swoje pierwsze sari, to no cóż, założyłam i co? nie chciałam już go z siebie sciągać, NIGDY! istnieje również sari_ologia stosowana, dowiadujesz się, że sari to nie takie proste zagadnienie, 6 metrów materiału i po sprawie. po pierwsze, jakiego materiału, jedwab, bawełna, żorżeta, krepa... brokat. w Hyderabad robią unikatowe sari łącząc cieniutką bawełnę z jedwabiem, łącząc, nie oznacza 'zszywając'- to ni mniej ni więcej a łączenie dwóch materiałów na etapie tkania. dwa, sari to też rekwizyty, bez których ani rusz. po pierwsze, choli, czyli malutka bluzeczka, może mieć rękawki albo i nie, dekolt, lub nie, warianty są przeróżne. po drugie, sari wymaga nałożenia halki, która ma do spełnienia kilka funkcji: po pierwsze, sprawia, że fałdy sari się ładnie układają i nie włażą między nogi, po drugie, jest nieprzezroczysta, a sari czasem przezroczyste bywa. po trzecie, na halce mocuje się fałdy sari, wkładając górną jego krawędź pod halkę. jest to ważne, bo sari się upina, sari to nie suknia, to 6 metrowy kawał materiału. dzięki temu upinaniu (a są rozmaite style) możemy osiągać różne efekty ha, artystyczne.
że niezorientowane w temacie Europejki zakupują sobie halki do sari myslac, ze to spódnice- bo halki do sari potrafią być piękne same w sobie. i tak zadowolone z siebie biegają po indyjskich ulicach wywołując sensację, o! gori (biała) lata w samej bieliźnie, ale czego tu się po gori można spodziewać?
osobnym tematem jest biżuteria, przede wszystkim bransoletki, o których brzękaniu powstają pieśni :D co jeszcze mogę powiedzieć o sari? czasem siedzę godzinami przed kompem oglądając zasoby wirtualnych sklepów z sari. wedding sarees, bridal sarees, zari sarees, bandhej sarees, traditional sarees, designer sarees, ...
"częsci" sari: border, pallu, body, sari ma ciało, i głowę, głowa to część, która malowniczo zwisa z ramienia, czasem bogato zdobiona, często w innym kolorze.
i nie ma kobiety, która na widok sari nie powie: "aaaaaaaaach!" :)

2 komentarze:

Maria pisze...

ja dostalam sarii na prezent lezy w saudii nie probowalam tego zakladac :P
moja tesciowa za to wystapila w sari na walimie

jest dobrze pisze...

duuuuży błąd :) trzeba było nałożyć. :P